Діабетична ретинопатія – це тяжке захворювання очей у людей, які страждають на цукровий діабет. Воно виявляється у поразці судин сітківки і за відсутності належного лікарського контролю та необхідного лікування призводить до втрати зору або сліпоти.

Вартість лікування залежить від вираженості діабетичної ретинопатії та інших факторів – схема лікування підбирається індивідуально.

Кожна третя сім'я так чи інакше стикається із цим захворюванням. Можливо, і у вас є знайомий або родич, який входить до групи ризику. Як йому допомогти і що треба знати про ускладнення діабету читайте далі.

Лікування діабетичної ретинопатії

Кажуть, діабет страшний не сам собою, а своїми ускладненнями. Чи так це? Які органи страждають найчастіше?

Це дійсно так. До інвалідності та смерті при ЦД призводять саме його ускладнення. Органи, які приймають основний удар на себе, називають органами-мішенями. Це очі (діабетична ретинопатія), нирки (нефропатія) і переважно периферичні нерви (нейропатія).

Скільки життів забирають ускладнення цукрового діабету за нинішнього рівня розвитку медицини? Ви будете вражені. 40 тисяч українців. Щороку.

З чого починається розвиток діабетичної ретинопатії?

Глюкоза, яка знаходиться в крові діабетика, пошкоджує стінки дрібних судин у всіх органах і тканинах. Сітківка ока не є винятком. З одного боку, стінки судин стоншуються, вони починають «протікати». За межі судин просочуються дедалі більші молекули, і з часом виходять навіть клітини крові. Так виникає набряк сітківки та з'являються специфічні відкладення (тверді ексудати). При розриві капілярів виникають точкові та плямисті крововиливи.

У судинах формуються тромби, що закупорюють просвіт і порушують потік крові і стають причиною тромбозів венозних капілярів та інфарктів сітківки.

Саме ці зміни очного дна бачить лікар-офтальмолог. Чим краще обладнання та вища кваліфікація фахівця, тим раніше він їх виявить.

Небезпека ретинопатії у тому, що протягом часу вона розвивається непомітно: очі не болять, не турбують, не червоніють, а зір довго може бути досить високим. Саме тому пацієнти рідко звертаються за медичною допомогою самостійно та ще рідше роблять це своєчасно.

Коли потрібно приходити на перший огляд до офтальмолога та як часто перевірятись надалі?

Переважній більшості пацієнтів з діабетом на перший огляд до офтальмолога слід йти відразу після встановлення діагнозу. Дуже важливо дізнатися, що діабет встиг зробити із сітківкою для оцінки динаміки прогресування та ефективності лікування. Це важливо і для офтальмолога, і для лікаря, який займається основним захворюванням (ендокринолог, терапевт, сімейний лікар). Ще краще, якщо можна задокументувати зміни: зробити фотографії очного дна, знімки на оптичному когерентному томографі.

Частота повторних оглядів індивідуальна та залежить від вихідної ситуації на очному дні та наявності факторів ризику.

Як правило, вона варіює від одного до чотирьох разів на рік. На жаль, наші пацієнти рідко дотримуються рекомендацій і можуть довго не відвідувати свого офтальмолога, за що потім розплачуються. Адже при діабетичній ретинопатії працюють відомі всім універсальні правила: «Легше профілактувати, ніж лікувати» та «Легше лікувати на ранніх стадіях, ніж після виникнення ускладнень».

Що є основною причиною сліпоти серед дорослого населення?
Правильно – діабетична ретинопатія./p>

Що ми пропонуємо своїм пацієнтам?
  • Офтальмологічний центр «Зіниця» має обладнання та фахівців, здатних допомогти пацієнтам з офтальмологічними ускладненнями цукрового діабету на будь-якій стадії.

  • Ми проводимо скринінгові огляди, забезпечуємо об'єктивний моніторинг перебігу ретинопатії (включно з фотографуванням очного дна, оптично когерентною томографією, флуоресцентною ангіографією).

  • У нас виконуються лазерна коагуляція, інтравітреальні ін'єкції, вітреоретинальні операції.
Вадим Геннадійович Печерій

Пацієнтам з офтальмологічними ускладненнями у «Зіниці» допомагає лікар-офтальмолог, ретинолог, лазерний хірург Вадим Геннадійович Печерій.

  • 7 років роботи у міському кабінеті діабетичної ретинопатії міста Дніпро;
  • Більше 4500 пацієнтів із ЦД під особистим наглядом;
  • Понад 2000 проведених лазерних операцій;
  • Членство у Клубі ендокринологічних новацій; читання лекцій з очних ускладнень цукрового діабету у Дніпрі, Запоріжжі, Києві, Харкові та інших містах України; викладач всеукраїнського освітнього проекту для ендокринологів EndoSchool.

м. Дніпро, пл. Соборна, 8
(пл. Жовтнева, 8)

(093) 969-34-55


Пн-Пт — 9:00-18:00
Сб — 9:00-14:00