Лікування глаукоми ока

  • Глаукома (давньогрецьк. – «синє помутніння ока», «світло-синій, блакитний») – це велика група очних захворювань, що характеризується постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з подальшим розвитком типових дефектів поля зору, зниженням зору та атрофією зорового нерва.

Важливо, що форма глаукоми, що найбільш часто зустрічається серед наших пацієнтів – первинна відкритокутова – тривалий час протікає безсимптомно, тому пацієнти, зазвичай, звертаються до офтальмолога лише на пізніх стадіях захворювання. Саме тому вимірювання ВОТ (внутрішньоочного тиску) та огляд зорового нерва щодо глаукомних змін у всіх пацієнтів старше 40 років стали стандартними процедурами в нашому офтальмологічному центрі.

Глаукома є основною причиною незворотної сліпоти. Сьогодні в світі налічується більше 70 млн осіб, які втратили зір внаслідок глаукоми, що становить близько 8% від усіх незрячих людей.
  • До групи підвищеного ризику виникнення глаукоми входять:
    ● усі люди старше 60-70 років;
    ● люди старше 40 років, у яких:
    ✔ ВОТ знаходиться у верхній межі статистичної норми;
    ✔ різниця між ВОТ правого та лівого ока становить понад 5 мм рт. ст.;
    ✔ добові коливання ВОТ складають більше 5 мм рт. ст.;
    ✔ висока ступінь короткозорості і далекозорості;

    ● люди з підвищеним ВОТ, незалежно від віку;
    ● люди зі зниженим (щодо вікової норми) артеріальним тиском;
    ● люди з цукровим діабетом, іншими ендокринними, неврологічними та серцево-судинними захворюваннями;
    ● люди, які перенесли травми, запальні захворювання (увеїти, іридоцикліти та ін), операції на очах;
    ● родичі (у тому числі далекі) хворих на глаукому зі схожими особливостями будови ока;
    ● люди, які проходять тривалий курс лікування гормонамональними препаратами.
  • Основними симптомами глаукоми є:
    ● дискомфорт, почервоніння, біль, різь, сльозотеча, відчуття тяжкості в очах, затуманення зору, поява «сітки», «райдужних кіл» навколо джерел світла;
    ● погіршення зору у вечірній та нічний час доби;
    ● звуження поля зору.

    Зміни в полі зору при глаукомі носять досить типовий характер: все починається зі звуження периферичних кордонів та зниження світлочутливості з боку носа, потім звуження кордонів відбувається концентрично (по всьому колу), можуть виникати дугоподібні скотоми (ділянки випадання поля зору). На пізніх стадіях залучається центральна частина зору, що супроводжується значним зниженням гостроти зору. Наприкінці процесу зір втрачається повністю або залишається збережений «острівець» поля зору, як правило, у скроневій частині.

    Існує більше 60 видів глаукоми, але всіх їх поєднує один і той же симптом, який пацієнт не відчуває – підвищення внутрішньоочного тиску.

    В оці виробляється внутрішньоочна рідина, яка необхідна для живлення прозорих структур ока, утримання його кулястої форми. Виконавши свою функцію, рідина залишає око через складну систему відтоку. Якщо ця система з будь-якої причини (старіння, різні захворювання, травми ока, генетична схильність) починає давати збій, рідина перестає відтікати і це спричиняє підвищення тиску в оці. Внутрішньоочна частина зорового нерва зазнає тривалих навантажень, що призводить до його атрофії. Хвора людина помічає погіршення зору ураження нерва на 70-80%.


  • Діагностика глаукоми
    В офтальмологічному центрі «Зіниця» обстеження виконується за допомогою цілого комплексу сучасного комп'ютеризованого обладнання та включає:

    ● дослідження рефракції;
    ● вимір ВОТ;
    ● вимірювання розмірів структур ока за допомогою ультразвуку;
    ● гоніоскопія (огляд шляхів відтоку внутрішньоочної рідини дозволяє відрізнити відкритокутову форму глаукоми від закритокутової);
    ● дослідження поля зору;
    ● оптична когерентна томографія з вимірюванням товщини шару гангліозних клітин, нервових волокон навколо диска зорового нерва, параметрів ДЗН;
    ● також у ході діагностики обов'язково проводиться обстеження на комп'ютерному периметрі Haag-Streit Octopus 900 (Швейцарія) – приладі, який не часто зустрінеш в одній з українських клінік.

    • Оскільки індивідуальна норма рівня ВОТ може відрізнятись від середньостатистичної, простого вимірювання внутрішньоочного тиску недостатньо. Необхідно детально вивчити око і диск зорового нерва, а також дослідити поля зору, тобто провести ретельне діагностичне обстеження.
    
    Одинаково важно, как вовремя выявить глаукому, если она есть у пациента, так и исключить диагноз, если её нет. Невыявленная глаукома − слепота.

    Проте важливо, як вчасно виявити глаукому (якщо вона є у пацієнта), так і виключити діагноз, якщо її немає. Невиявлена ​​глаукома – це сліпота.

    Помилковий діагноз – це довічне лікування, яке прирікає пацієнта постійно витрачати гроші та терпіти побічні ефекти препаратів.
  • Лікування глаукоми
    Залежно від форми та стадії захворювання, супутньої патології, одержуваних медикаментів та особливостей способу життя пацієнта, лікар-офтальмолог розробляє індивідуальну програму лікування та моніторингу перебігу глаукоми.

    Лікування може бути:

    ● медикаментозне лікування;
    ● лазерне лікування;
    ● хірургічне лікування.
  • Лікування глаукоми в офтальмологічному центрі «Зіниця»
    ● Медикаменти представлені засобами, що знижують внутрішньоочний тиск. Можна сказати, що всі види лікування, що мають доведену ефективність, спрямовані на зниження внутрішньоочного тиску.

    В Україні представлено 5 класів топічних гіпотензивних препаратів (краплі, які знижують ВОТ) ​​та їх комбінації, а це кілька десятків найменувань. У кожного лікарського засобу є свої показання та протипоказання, сильні та слабкі сторони, можливі побічні ефекти. Не буває двох однакових пацієнтів. Тому дуже важливо, щоб грамотний офтальмолог підібрав саме той препарат (або їхню комбінацію), який найкраще підійде конкретному пацієнту з урахуванням максимальної кількості факторів, як фармакологічних, так і з боку пацієнта.

    У більшості випадків лікування глаукоми починається з крапель, але є ситуації, коли вони – не найкращий вибір: протипоказання, можливі побічні ефекти, алергічні реакції, неможливість закапувати (перелом руки, артрит, хвороба Паркінсона), переплутування флаконів, забудькуватість або хвороба Альцгеймера, незручний режим закапування, небажання пацієнта бути прив'язаним до крапель.

    ● У цих випадках може бути рекомендовано лазерне лікування. На сьогоднішній день лазерне лікування також може виступати як стартова терапія, замінювати краплі, доповнювати їх дію, бути альтернативою хірургії та посилювати її.

    У нашому центрі виконуються лазерні іридотомія, іридопластика, класична та найсучасніша – селективна лазерна трабекулопластика, – тобто весь спектр втручань як при відкрито-, так і при закритокутовій глаукомі.

    Лазерне обладнання – Quantel Medical, Франція.

    ● Якщо дії медикаментів та лазера недостатньо для ефективного зниження ВОТ, доводиться вдаватися до хірургічного лікування.
Олексій Анатолійович Мосежний
Пацієнтам з офтальмологічними ускладненнями у «Зіниці» допомагає діагност, лазерний хірург з глаукоми Олексій Анатолійович Мосежний.

Працює з нами з 1998 року, досвідчений висококласний спеціаліст, учасник міжнародних конференцій.

Офтальмологічний центр «Зіниця» пропонує своїм пацієнтам найпрогресивніші та найнадійніші методи діагностики та лікування глаукоми. Не відкладайте лікування, не варто ризикувати здоров'ям своїх очей!


м. Дніпро, пл. Соборна, 8
(пл. Жовтнева, 8)

(050) 985-33-36,
(068) 895-33-36


Пн-Пт — 9:00-18:00
Сб — 9:00-14:00